A’dan Z’ye Havayolu Taşımacılığı

Günümüz şartlarında firma gereksinimlerinin karşılanması için tüm lojistik hizmetlerinin mümkün olan en düşük maliyetler ve en kısa sürede gerçekleşmesi gereklidir. Lojistik hizmetlerinde firmaların önceden planladıkları dağıtım ağının aksamadan takip edilmesi hem firmanın kazancı hem de müşteri memnuniyeti için oldukça önemlidir. Bu noktada ise üretici ve dağıtıcı firmaların ilgili lojistik ağını önceden planlaması ve olası tüm olumsuzlukları göz önünde bulundurması gereklidir. Dağıtımların daha hızlı teslim edilmesi ve özellikle küreselleşen dünyada birbirine çok uzak noktalara iletilmesi için genellikle havayolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Peki, havayolu taşımacılığı nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Havayolu Kargo Taşımacılığı

Lojistik hizmetlerinde beklenen hızlı teslimat ve yüksek güvenlik prosedürlerinin karşılanması için yıllardan havayolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Havayolu kargo taşımacılığı, tüm müşterilerin hız konusundaki beklentilerinin karşılanmasını sağlayarak bununla birlikte taşımacılık sırasında tüm ürünlerin diğer taşımacılık türlerine kıyasla daha güvenli taşınmasını da sağlar. Ancak havayolu taşımacılığında karşılaşılan yüksek fiyatlar ile birlikte yaşanan kötü hava koşulları nedeni ile taşımaların planlanandan daha geç teslim etmesi gibi sorunlar da görülmektedir. Yüksek taşımacılık maliyetleri nedeni ile havayolu taşımacılığında genellikle daha düşük tonajlı ürünlerin taşınması tercih edilir. Daha yüksek kapasiteli ürünlerin taşınmasında ise genellikle karayolu ya da denizyolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Peki, havayolu taşımacılığının avantajları nelerdir?

Havayolu Taşımacılığının Avantajları

Lojistik alanında tüm taşımacılık yöntemlerinin kendine göre çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Havayolu taşımacılığı genel olarak tüm firma ve kullanıcıların, istedikleri ürünlere çok daha kısa süre içerisinde sahip olmasını sağlıyor. Havayolu taşımacılığı üzerinden transfer edilen tüm ürün ve hizmetler, diğer yöntemlere kıyasla çok daha kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bu sayede firmaların hizmetleri çok daha kısa sürede gerçekleşiyor. Peki, havayolu taşımacılığının avantajları nelerdir?

  • Havayolu taşımacılığında diğer lojistik yöntemlerine kıyasla çok daha hızlı teslimat söz konusudur. Havayolu üzerinden gerçekleşen tüm mal, eşya ya da hizmet transferleri diğer yöntemlerden çok daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle firmalara sunulan hız avantajı, diğer yöntemlerden çok daha ön plandadır.
  • Havayolu taşımacılığının bir diğer avantajı da firmaların elleçleme sürecinde fazladan iş yükünün azalmasıdır. Havayolu taşımacılığında genellikle düşük kapasiteli ve hafif ürünlerin taşıması gerçekleştirilir. Bu nedenle havayolu taşımacılığında kombine taşımacılık yöntemlerinin de ek avantajları bulunur. Kombine taşımacılıkta ürünlerin ayrılması, farklı noktalarda indirilmesi gibi çeşitli işlemler, taşınma süresini uzatan etkenler arasında yer alıyor. Ancak havayolu taşımacılığında ürünlerin tekrardan istiflenmesi ve yerleştirilmesi gibi işlemler minimum düzeydedir. Bu nedenle havayolu taşımacılığı firmalara sadece taşıma hızı değil aynı zamanda taşınacak mal ve eşyaların taşıta yüklenmesi noktasında da hız avantajı sağlar.
  • Havayolu taşımacılığında karşılaşılan bir diğer avantaj ise gümrük işlemleridir. Karayolu ve denizyolu gibi diğer taşımacılık yöntemlerinde gümrük işlemleri birkaç gün sürmekte, bu süre de firmaların maliyetlerinin artması ile birlikte taşımacılık sürelerinin de uzamasına neden olmaktadır. Ancak havayolu taşımacılığında gümrük prosedürleri diğer gümrüklere kıyasla çok daha hızlı şekilde ilerlemektedir. Prosedürlerin daha hızlı şekilde uygulanması ve havayolu ile transfer edilen mal ve eşyalardan daha az evrak istenmesi, tüm işlemlerin daha hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Havayolu taşımacılığında gümrüklerde uygulanan prosedürler, firmaların lojistik hizmetlerini çok daha kısa sürede gerçekleştirmesini sağlar.
  • Havayolu taşımacılığının firmalara sunduğu bir diğer avantaj ise taşımaların çok daha güvenli şekilde transfer edilmesidir. Farklı taşımacılık yöntemlerinde taşınan tüm ürünler güzergah üzerinde farklı ülkelere giriş yaptıktan sonra her biri incelenerek çeşitli denetlemelere tabii tutulurlar. Bu ürünlerin üzerinde yapılan incelemeler sırasında ürünlerin taşıttan indirilmesi, kontrolü ve tekrar taşıta yerleştirilmesinde ise ürünlere zarar gelme ihtimali oldukça yüksektir. Ürünlere gelen zararın yanı sıra ürünlerin kaybolması gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır. Ancak havayolu taşımacılığında taşıta yerleştirilen tüm ürünler direkt olarak varış noktasında yeni bir taşıma birimine yerleştirilir. Bu sayede mal ve eşyaların çok daha güvenli bir şekilde, kaybolmadan ya da zarar görmeden taşınması sağlanır.
  • Havayolu taşımacılığında hızlı teslimat avantajları, bozulması mümkün olan eşyalar için de büyük avantajlar sunuyor. Denizyolu ile transferi sırasında daha nemli havanın şartlarına bağlı olarak bozulabilecek ürünler ya da karayolu ile birkaç gün içerisinde teslim edilecek eşyalar, havayolu ile aynı gün içerisinde varış noktasına teslim edilmektedir. Bu sayede yol üzerinde bozulma tehlikesi bulunan tüm eşyaların transferinde havayolu taşımacılığı tercih edilerek ürünlerin daha kısa sürede teslim edilmesi sağlanmaktadır.

Havayolu Taşımacılığı Dezavantajları

Tüm taşımacılık yöntemlerinde olduğu gibi havayolu taşımacılığında da tüm avantajların yanı sıra çeşitli dezavantajlar da bulunuyor. Havayolu taşımacılığı dezavantajları da bu noktada firmaların lojistik hizmetlerine olan beklentilerine göre şekilleniyor. Bu nedenle firmaların öncelikle havayolu taşımacılığının avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurması, bunun ardından kendi beklentilerini karşılayan taşımacılık yöntemlerini tercih etmeleri gerekiyor. Peki, havayolu taşımacılığı dezavantajları nelerdir?

  • Havayolu taşımacılığının en büyük dezavantajı, maliyet noktasında kendini gösteriyor. Taşımacılık maliyetleri diğer lojistik transfer yöntemleri de göz önüne alındığında havayolu taşımacılığında oldukça yüksektir. Bu nedenle firmaların maliyetleri de göz önünde bulundurarak bu maliyetleri karşılayabilecek ürünleri havayolu ile transfer etmesi firma kazançları açısından oldukça önemlidir.
  • Havayolu taşımacılığında artan maliyetler, taşımacılık sırasında yüksek kapasitede ve ağır malzemelerin taşınmasını da engellemektedir. Bu nedenle taşınan ürünlerin daha küçük kapasitelerde olması gereklidir. Yüksek kapasitelerdeki ürünlerin havayolu ile taşınmasında, maliyetlerin oldukça artması firmalar için en büyük dezavantajlardan biridir. Bu nedenle havayolu taşımacılığı için genellikle daha ufak mal ve eşyaların taşınması avantajlıdır.

Tüm Lojistik İşlemlerinde Güvenilir Adres

Yolda.com olarak birlikte çalıştığımız tüm bireysel ve kurumsal firmaların tüm lojistik ihtiyaçlarına anlık çözümler sunarak firmaların bizimle birlikte büyümesini hedefliyoruz. Sen de firmanın tüm lojistik ihtiyaçlarını Yolda.com ile karşılayarak, en hızlı çözümlere ulaşabilir ve firmanın kısa süre içerisinde büyümesini sağlayabilirsin.

Yolda.com tarafından hazırlanan kullanıcı panelinde, tüm gönderi detaylarını girerek taşınacak ürün ve eşyalar için en uygun fiyatları görebilirsin. Farklı lojistik detayları kapsayan farklı fiyatlandırmalar sayesinde, firmanın tam olarak ihtiyacı olan hizmeti alabilir, bu sayede firmanın kurması gereken lojistik ağını daha başarılı şekilde hayata geçirebilirsin. Taşıma detaylarını girdikten sonra karşına çıkan fiyatlandırmada esnek teslim süresini tercih ederek en uygun fiyatlardan yararlanabilirsin. Bununla birlikte eşyaların belirli bir tarih ya da saatte teslim edilmesi gerekiyorsa, taşımaların için net bir teslim tarihi oluşturarak daha profesyonel hizmet alabilirsin.

Yolda.com tarafından sürekli olarak yurt içi ve yurt dışı sınırlarda mal ve eşya transferi gerçekleştiren firmalara da özelleştirilmiş kullanıcı paneli hizmeti verilmektedir. Bu sayede tamamen kendi firman için özelleştirilmiş kullanıcı panelinde direkt olarak kendi ürün ve hizmetlerinin senkronizasyonunu yapabilir, daha pratik lojistik hizmetleri ile karşılaşabilirsin.

Uçak Hızında Karayolu Transferi

Havayolu ile taşımacılığın en büyük avantajlarından birisi olan yüksek hız, Yolda.com tarafından verilen lojistik hizmetlerinin rutin bir parçası. Karayolu taşımacılığında yüksek hızlı teslimat prensibi ile çalışan Yolda.com, böylece firmaların karayolu fiyatları ile hizmet alırken de havayolu taşımacılığında sunulan yüksek hız avantajlarından da yararlanabiliyor. Özellikle Avrupa ülkelerine yapılacak olan ürün teslimatlarında, Yolda.com’un geniş tedarikçi ağı sayesinde parsiyel taşımacılıkta bile aracın aynı gün içerisinde yola çıkması ve standart taşımacılık yöntemlerinden çok daha kısa sürede teslimat bölgesine ulaşması sağlanmaktadır. Sen de Yolda.com’un hızlı teslimat avantajları ile müşteri memnuniyetini eline alabilir, böylece firmanın uluslararası anlamda prestij kazanmasını sağlayabilirsin.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen