AB E-Ticaret Yönetmeliği ve IOSS Numarası

E-ticaret işlemlerinde daha başarılı adımlar atmak ve ilerleyen dönemlerde yasal uygulamalara maruz kalmak istemeyen tüm firmaların, ticaret işlemlerine başlamadan önce uyması gereken tüm kuralları yakından incelemesi gerekiyor. AB E-ticaret Yönetmeliği, Avrupa Birliği tarafından bu ülkelere yapılacak ve bu ülkelerden gerçekleşecek olan tüm e-ticaret işlemlerinde gerçekleşecek kuralların belirlenmesi için oluşturulmuştur. AB E-Ticaret Yönetmeliği olarak adlandırılan yönerge ile internet sağlayıcıları ve e-ticaret sitelerinin ürünleri hakkında şeffaf davranması ve iletişimin elektronik sözleşmeler ile devam etmesi gibi farklı birçok yaptırım bulunmaktadır. Peki, AB E-ticaret Yönetmeliği nedir ve kapsamları nelerdir?

AB E-Ticaret Yönetmeliği Nedir?

AB E-Ticaret Yönetmeliği, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere ya da bu ülkelerden yapılacak tüm e-ticaret satışlarında izlenmesi gereken yolların belirlendiği yönetmeliğe verilen isimdir. AB E-Ticaret Yönetmeliği sayesinde, genel anlamda bakıldığında tüm internet satışları daha hızlı bir hal almaktadır. Ülkemizde de benzer şekilde özellikle 1995 yılından itibaren ortaya çıkan tüm kanun ve yönetmelikler de internet üzerinden gerçekleşen satışlarda Avrupa Birliği’nin standartlarının yakalanmasını sağlamıştır. Günümüzde internet üzerinden gerçekleştirilen ürün satışlarının düzenlenmesi için 20’nin üzerinde kanun, yönetmelik ve tebliğ bulunmaktadır. Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından oluşturulan AB E-Ticaret Yönetmeliğince istenen tüm şartların sağlanması için ülkemizde de 2014 yılında ‘’Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’’ oluşturulmuştur. Bununla birlikte ülkemizde gerçekleştirilen neredeyse tüm e-ticaret işlemleri de yurtdışı standartlarını kapsamaktadır.

AB E-Ticaret Yönetmeliği tarafından ortaya çıkarılan yeni kural ve uygulamalar genel olarak ülkeler arasındaki eşitsizlik durumunun ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Ürünlerin uyruğu ya da ikametgahına bağlı olarak gerçekleşen çeşitli ayrımcılık işlemleri de bu yönetmelik ile ortadan kaldırılmaktadır. Aynı zamanda geçmiş yıllarda internet üzerinden yapılan ürün satışlarında belirli ülkelerin bankalarına ait kredi kartlarının kullanılabilmesine izin veriliyordu. Ancak AB E-Ticaret Yönetmeliği, müşterilerin herhangi bir ülkenin kredi ve banka kartı ile internet üzerinden ödeme yapılabilmesine imkan sunuyor. E-Ticaret yönetmeliği sayesinde firma ve ülkeler arasındaki eşitsizlik durumu ortadan kaldırılarak tüm ülkelerin eşit şartlar altında satış gerçekleştirebilmesi ve ödeme alabilmesi sağlanıyor. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin tamamına gerçekleştirilecek olan satışlarda da aynı prosedürlerin izlenebiliyor olması dosya ve evrak karışıklığının da ortadan kalkmasını sağlıyor.

AB E-Ticaret Yönetmeliği ile Birlikte Gelen Yenilikler ve Değişiklikler Nelerdir?

AB E-Ticaret Yönetmeliği, internet üzerinden gerçekleştirilen tüm ürün satışlarında ülkelerin birbirine eşit görülmesi için çeşitli değişiklikleri beraberinde getiriyor. Bununla birlikte ürünlerin uyması gereken prosedürler, ürünlerin taşımacılık fiyatları gibi birçok soruna da çözüm bulunuyor. Peki, AB E-Ticaret Yönetmeliği ile birlikte değişen prosedürler nelerdir?

  • E-Ticaret satışlarında sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi eşyaların transferlerindeki yüksek maliyetlerdir. Genel olarak yurtiçi sınırlarda gerçekleştirilen taşımacılık ve lojistik hizmetlerinden birkaç kata kadar yüksek fiyatlar ile karşılaşılması, internet üzerinden yurtdışına yapılan satışların fiyatlarını etkileyen en büyük etkenler arasında yer alıyor. AB E-Ticaret Yönetmeliği ile birlikte, satıcı firmaların internet üzerinden yurtdışına göndereceği ürünler için net bir transfer ücreti belirtmesini zorunlu hale getiriyor. Bu sayede müşteriler de satın alma işlemi gerçekleştikten sonra karşılaşacakları ek taşıma maliyetlerini önceden görüntüleyerek daha şeffaf bir fiyat karşılaştırması yapabiliyor.
  • AB E-Ticaret Yönetmeliği’nin bir diğer avantajı ise bilgi toplama ve pazar araştırması konusunda kendini gösteriyor. Standart internet satışlarından farklı olarak yenilenen yönetmelik ile birlikte ülkeler de yıllık olarak paket teslimat bilgilerini firmalardan talep edebiliyor. Bu şekilde yapılan toplam satışlar incelenebiliyor ve yüksek rekabetin olduğu pazarlar değerlendirilebiliyor.
  • İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışlarda en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de satın alınan ürünlerin beklendiği gibi çıkmamasıdır. Bu noktada yapılan yönetmelik değişikliği, dolandırıcılık gerçekleştirilen internet sitelerinden satış yapılması engellenerek bu sitelere erişim tüm Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kapatılabiliyor. Böylece müşterilerin internet ortamında daha rahat şekilde ürün satın alabilmesi sağlanıyor. Bununla birlikte internet üzerinden ayıplı ürün satışı gerçekleştiren kişilerin kimlik ve adres bilgileri de internet sağlayıcılarından talep edilerek bu kişiler hakkında işlem başlatılabiliyor.
  • İnternet üzerinden direkt olarak kendi internet sitesi yerine, online pazaryerleri üzerinden satış gerçekleştiren firmaların, bu ürünleri nereden temin ettiklerini detaylı şekilde belirtme zorunluluğu da AB E-Ticaret Yönetmeliği ile birlikte hayatımıza giriyor. Böylece aynı üreticiden temin edilen ürünlerin farklı fiyata satılması gibi durumlarda, müşteriler fiyat analizi yapabiliyor.

IOSS Numarası Nedir?

IOSS ifadesi, ‘’The Import One Stop Shop’’ ifadelerinin baş harflerinden oluşan ve dilimize ‘’Tek Noktadan İthalat Merkezi’’ olarak çevrilen bir ifadedir. Avrupa Birliği ülkelerinde AB E-Ticaret Yönetmeliği ile birlikte uygulanacak olan tüm yeni KDV uygulamalarına daha rahat geçiş yapabilmek için ortaya çıkarılmıştır. IOSS platformu ve numarası sayesinde internet ortamından satış gerçekleştiren tüm firmalar için tek noktadan kontrol edilebilecek bir ithalat merkezi oluşturulmak hedefleniyor. Gelişen teknolojinin de imkanları ile birlikte 2021 yılında hayata geçirilen IOSS numarası, firmaların ihracatını gerçekleştireceği ürünler için KDV ödemelerinde tüm e-ticaret yükümlülüklerini yerine getirebilmesini sağlıyor.

IOSS portalı sayesinde firmalar, KDV ödemelerini çok daha rahat şekilde takip edebiliyor. Bununla birlikte IOSS numarası da firmaların tüm yükümlülüklerini yakından takip edebilmesini sağlıyor. Aynı zamanda IOSS sistemi ile birlikte tüm alıcıların daha sorunsuz ve hızlı bir alışveriş deneyimi elde etmesi sağlanıyor. Avrupa Birliği üye ülkelerine ihracat yapan tüm işletmeler ve firmalar, IOSS sistemi ile birlikte artık ürünlerine uygulanan KDV oranlarını ve toplam maliyetleri müşterilerine daha şeffaf şekilde sunabiliyor. KDV uygulamalarının bu platform üzerinde görüntülenerek müşterilere iletebilmesinin yanı sıra ürünlerin toplam KDV miktarının da aynı platform üzerinden ödenmesi sağlanıyor. Böylece firmaların KDV harcamaları, Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından IOSS sistemi sayesinde ilgili ülkeye anlık olarak ödenebiliyor.

IOSS Numarası Almak

IOSS numarası alabilmek için firmaların karmaşık işlemlere ve çeşitli prosedürlere ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte IOSS sistemine giriş yaparak sistemi kullanabilmek için IOSS numarası alma zorunluluğu vardır. Kendinize bir numara almak için e-ticaret sitelerinin sahiplerinin ya da ürün satışı gerçekleştirilen pazaryerinin ya da Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden satış gerçekleştiren tüm kişi ve firmaların başvuru yapması yeterlidir. Firma ve kişilerin direkt kendisi tarafından IOSS numarası için başvuru yapılabileceği gibi bu firma ve kişilerin aracı kuruluşları ya da temsilcileri tarafından da başvuru gerçekleştirilebiliyor.

E-Ticaret İşlemlerinde Masraflarınızı Azaltın

E-ticaret platformlarından yapılan satışlarda karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi de ürünlerin transferi sırasında yurtiçi satışlara kıyasla yurtdışı masraflarının bir hayli yüksek olmasıdır. Ancak dış ticaret işlemlerinde yüksek taşıma fiyatları yüzünden ürün fiyatlarını arttırmak, firmalara çoğu zaman rekabette dezavantaj yaratmaktadır. Yolda.com sayesinde sen de firmanın tüm lojistik masraflarını minimum seviyeye indirebilir, böylece sektördeki rekabete dahil olabilirsin.

Yolda.com tarafından gerçekleştirilen tüm lojistik işlemlerinde, firmalara farklı birkaç taşımacılık seçeneği sunulmaktadır. Sen de zaman ve fiyat olarak firman için en uygun seçenekleri bir arada değerlendirerek tüm avantajları eline alabilirsin. Bununla birlikte Yolda.com’un profesyonel API entegrasyonu sayesinde firmanın tüm lojistik ihtiyaçlarını anlık olarak giderebilirsin. Firmana özel olarak oluşturulan kullanıcı panelinde, ürünlerinin transfer taleplerini oluşturabilir ve bu transferleri daha profesyonel şekilde yönetebilirsin.

Haydi şimdi Yolda.com’a kaydol, avantajlarından hemen faydalanmaya başla!

Önerilen